25 آبان 1399

چطور با فشار درسی که خانواده‌‌ وارد می‌کنند، کنار بیام؟

مولف: مهدی پور باقر صنعتی   /  دسته: راه نما   /  رتبه دهید:
5

چطور با فشار درسی که خانواده‌‌ وارد می‌کنند، کنار بیام؟

من یک دانش‌آموز هستم و خانواده‌‌ام برای درس‌ها خیلی سخت‌گیرند، برای همین خیلی تحت فشارم. لطفاً راهنمایی کنید که چطور با این شرایط کنار بیایم؟

احساس فشار از سمت اطرافیان و خصوصاً والدین برای درس خواندن، می‌تواند به انگیزه شما و کیفیت درس خواندنتان ضربه بزند. گاهی این فشارها نشاط شما را میگیرد و پژمردهتان میکند. حال ببینیم به عنوان فرزند دانش‌آموز یک خانواده در این شرایط چه کنیم تا وضعیت را بهبود ببخشیم؟

 اول اینکه درک کنید که والدین از سر خیرخواهی نگران شما هستند؛ حتی اگر گاهی روش مناسبی را برای ابراز این نگرانی انتخاب نکنند. پس با رعایت موارد زیر سعی کنید نگرانی آن‌ها و فشار روی خودتان را کم کنید:

1-  شما پیش‌دستی کنید و گفت‌وگوی سالم و همدلانه را در این رابطه با والدین خود آغاز کنید. مشکلات‌تان را با آن‌ها درمیان بگذارید و در گفت‌وگو با آن‌ها مسائلی که ناراحت‌تان می‌کند مثل مقایسه شدن، تأکید بیش از حد و انتظارات نامعقول و اثری که بر درس‌خواندن شما و شرایط روحی‌تان میگذارد، را برایشان تشریح کنید. یادتان باشد ما باید هم پدر و مادرمان را احترام و اطاعت کنیم و هم با آن‌ها مهربان باشیم. پس بهترین نوع صحبت‌کردن و بهترین زمان و مکان را برای این کار انتخاب کنید.

2- درباره مسائل عمومی که مُخل درس خواندن شماست نیز با آن‌ها صحبت کنید و حتی نقش‌هایی را به آن‌ها بدهید که احساس کنند می‌توانند در آن‌ها به شما کمک کنند. مثلاً در موضوع ایجاد محیط آرام یا کمک به اجراکردن برنامه‌ریزی درسی. احساس نقش مثبت و مؤثر داشتن آن‌ها و قدردان‌بودن شما نسبت به نقش‌شان، علاوه بر کمک به شما، آرامش آن‌ها را هم افزایش می‌دهد.

3- والدین‌تان را در جریان فرآیند پیشرفت خود قرار دهید. بخشی از اضطراب والدین شما ناشی از این است که نمی‌دانند در چه مرحله‌ای هستید و نگرانند که روند مناسبی نداشته باشید. بنابراین دادن اطلاعات و گزارش‌های گاه‌به‌گاه از کلیت روند و تسلط‌تان بر درس‌ را به آن‌ها بدهید.

4- افرادی در شرایط شما گاهی ممکن است هدف درونی خود را برای درس‌خواندن از دست بدهند و گمان کنند که صرفاً از بیرون کنترل می‌شوند. پس به خودتان کمک کنید و اهداف شخصی و اجتماعی‌تان را برای این کار مرتب مرور کنید. احساس انتخاب‌گری و انگیزه درونی نسبت به کاری که انجام می‌دهید، می‌تواند شما را از قید فشارهای بیرونی رها کند و آرامش ببخشد و حتی تلاش شما را به مراتب بیشتر کند.

تعداد مشاهده (1652)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چطور با فشار درسی که خانواده‌‌ وارد می‌کنند، کنار بیام؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید