25 آبان 1399

چطور کارهایی را که باعث پشیمانی‌مان می‌شود، کمتر کنیم؟

مولف: مهدی پور باقر صنعتی   /  دسته: راه نما   /  رتبه دهید:

چطور کارهایی را که باعث پشیمانی‌مان می‌شود، کمتر کنیم؟

گاهی اوقات کارهای ناراحت کننده‌ای انجام می‌دهم که خیلی زود از انجام آن پشیمان می‌شوم. لطفاً راهنمایی کنید چطور این مشکل را حل کنم؟  

پیشنهاد می‌دهیم یک چالش یک ماهه و چند مرحله‌ای با خودتان داشته باشید.

 ۱- مرحله اول، چالش یک هفته‌ای. به این صورت که مثلاً روز اول فرض کنید دوست دارید یک خوراکی مضر و پُرکالری بخورید. با خودتان مبارزه کنید و نخورید، در عوض به خودتان بگویید صبر کن، فردا بخور‌. این چالش یک هفته‌ای برای این است که نفس خودتان را قوی کنید تا هر کاری دلش می‌خواهد انجام ندهد.

 ۲- در این چالش، یک برنامه هفتگی درست کنید و به صورت روزانه یادداشت کنید که امروز چه چیزی دلم خواست انجام بدهم ولی به خودم گفتم نه! فقط تا فردا صبر کن و فردا انجام بده. مثلاً خوردن بعضی خوراکی‌های مضر و پرکالری که عادت دارید یا خرید یک وسیله غیرضروری و یا بحث کردن با والدین و خواهر و برادرها. حتماً در دفترچه خودتان یادداشت کنید که از چه کارهایی نتوانستید بگذرید و شکست خوردید.

۳- بعد از یک هفته اگر چالش موفقیت‌آمیزی داشتید، وارد چالش هفته دوم شوید. در این مرحله، همچنان مثل هفته گذشته رفتار کنید اما این بار، باید در کارهایی که در مرحله قبل شکست خوردید، موفق بشوید. مثلاً اگر هفته قبل نتوانستید در بحث با والدین، خودتان را کنترل کنید یا مثلاً فقط دوبار توانستید کنترل کنید؛ در این مرحله باید به جای دو بار، سه‌بار موفق شده و خودتان را کنترل کنید.

۴- چالش هفته سوم: در این مرحله هر کار درست و خوبی را که حوصله انجامش را ندارید، باید انجام بدهید. مثلاً اگر حوصله ندارید نماز اول وقت بخوانید، باید خودتان را وادار کنید اول وقت بخوانید. یا مثلاً اگر حوصله ندارید الان اتاق‌تان را تمیز کنید باید خود را وادار کنید که همین الان تمیز کنید.

۵- چالش هفته آخر: در این هفته، تمام مواردی که در هفته سوم‌، در آن‌ها شکست خوردید را جبران کنید.

 نتیجه چالش یک ماهه، ان‌شاالله این خواهد بود که کمتر دچار اتفاقات و رفتارهایی می‌شوید که بابتش پشیمان می‌شوید. چون یاد گرفتید نفس خود را تحت کنترل دربیاورید و اجازه ندهید هیجاناتی مثل خشم و... بر شما مسلط شوند. این شمایید که حاکم وجودتان هستید نه هیجانات لحظه‌ای که بعداً شما را شرمنده کند.

تعداد مشاهده (1626)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "چطور کارهایی را که باعث پشیمانی‌مان می‌شود، کمتر کنیم؟ "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید